صنعت شیلات یکی از مهمترین بخش‌های اقتصادی کشور است که در صورت ورود ایده های نو و حمایت از آنها می تواند رشد و اشتغالزایی قابل توجهی داشته باشد و امروز واحد فناور دنیای ماهیان عضو پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم گام های بزرگی برای کمک به شکوفایی این صنعت برداشته است

گام بزرگ واحد فناور دنیای ماهیان عضو پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم برای کمک به شکوفایی صنعت شیلات

19 08 2023

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک زیست فناوری خليج فارس به نقل از قشم خبر، در دنیای امروز و در برنامه ریزی اقتصادی دولتها، اقتصاد دانش بنیان و کارآفرینی بسیار مورد تاکید است که برای تحقق این موضوع سرمایه انسانی خلاق و نوآور به عنوان اساسی ترین زیرساخت مورد توجه قرار دارد .

واحد فناور دنیای ماهیان قشم که زیر نظر پارک زیست فناوری خلیج فارس فعالیت می کند، فعالیت خود را بر مبنای توانمندسازی و نوآوری آغاز کرده و در این مسیر بر مقوله آموزش نسل جوان و انتقال تجربیات به آنها به منظور کمک به اشتغالزایی بیشتر در جامعه تاکید دارد.

شیلات به عنوان یکی از مهمترین بخش های اقتصادی در منطقه آزاد قشم به عنوان نخستین جزیره شیلاتی کشور و منطقه آزاد پیشتاز در کشور، هنوز تا رسیدن به نقطه ایده آل مسیر طولانی در پیش دارد .

مدیرعامل واحد فناور دنیای ماهیان عضو پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم با اشاره به اهمیت فعالیت واحدهای فناور حوزه شیلاتی، به خبرنگار قشم خبر گفت: صنعت شیلات در کشور و قشم برای شکوفایی بیشتر نیازمند بهره مندی از فناوری های نو و فناورانه است؛ تحولاتی که از اساس شیوه تولید و تجاری سازی این محصولات را تغییر دهد و دگرگون کند.

علی رضائی که تاکنون در چندین استارتاپ استانی و کشوری حائز عناوین برتر در بخش شیلات شده است، می گوید: زندگی بسیاری از مردم جزیره قشم به حوزه شیلات و صنایع صید و صیادی وابسته است و باید از این شرایط در جهت رشد اقتصادی بیشتر جزیره استفاده کرد.

وی افزود: امروز دنیا به سمت خلاقیت و نوآوری در حرکت است و صنعت شیلات برای رشد بیشتر باید از شیوه سنتی خود خارج و با کمک ذهن خلاق و جوان علاقه مندان به این حوزه به یک صنعت مدرن و پر رونق تبدیل شود.

رضائی معتقد است: اگر مسوولان این حوزه راهی برای ورود جوانان و خلاقیت های آنها به این حوزه باز کنند؛ عواید آن نصیب کل کشور و خانواده دریایی ها می شود.

وی با بیان اینکه اقدامات بسیار خوبی  برای کمک به آموزش نسل جوان در حوزه شیلات در واحد فناور دنیای ماهیان قشم انجام شده، تصریح کرد: تاکنون یک دوره بسیار پربار برای جوانان علاقمند و نخبه قشمی با همکاری مراکز آموزشی و پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم برگزار شده و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

مدیرعامل واحد فناور دنیای ماهیان قشم با اشاره به اهمیت آشنایی جوانان و نوجوانان این جزیره با فعالیت های حوزه شیلات، بیان داشت: یکی از مهمترین محورهای آموزشی در این واحد فناور، در بخش پرورش ماهیان زینتی است.

وی ادامه داد: توسعه صنعت پرورش ماهیان زینتی با توجه به تغییر سبک زندگی شهروندان و استقبال روزافزون مردم دنیا به داشتن آکواریوم می‌تواند فرصتی ناب و ارزشمند برای اشتغالزایی و رونق کسب و کارهای کوچک و همچنین ارزآوری برای کشور باشد.

رضائی که هم اکنون به عنوان استارت آپي نمونه و كارآفرين جوان شیلاتي با همكاري مديريت محترم شيلات و پارك زيست فناوري خليج فارس قشم و دانشگاه جامع علمي كاربردي قشم مشغول فعالیت است و در رشته شيلات و دامپزشکی نیز تحصیل نموده است، ضمن تشکر از همکاری خوب مسؤلان سازمان منطقه آزاد قشم با این واحد فناور، تاکید کرد: اگر به دنبال اشتغالزایی پایدار در منطقه هستیم، باید ایده های نو در بخش شیلات را جدی بگیریم و حمایت های لازم را از جوانان خلاق و نخبه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ما در واحد فناور دنیای ماهیان قشم به افراد در زمینه تجاری سازی ایده های نو کمک می کنیم، گفت: دریا ظرفیتی عظیم و ارزشمند است و باید ارزش آن را بیش از پیش بدانیم و با کمک ایده های نو باید به حفظ ذخایر ارزشمند خلیج فارس کمک کنیم.

آخرین‌ها

18 05 2024

انعقاد تفاهم نامه همکاری سازمان منطقه آزاد قشم و شرکت توسعه دانش فراساحل...

تفاهم نامه همکاری سازمان منطقه آزاد قشم و شرکت توسعه دانش فراساحل مکران

39
18 05 2024

انعقاد تفاهم نامه همکاری شرکت دانش بنیان تأمین پتروکالای قشم عضو پارک زیست...

فاهم نامه همکاری شرکت دانش بنیان تأمین پتروکالای قشم و شرکت توسعه فناوری عصر نانو در رویداد بین المللی همتا یابی اقتصاد دریا محور 

38
14 05 2024

حضور فعال شرکتهای دانش بنیان عضو پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم در نخستین...

شرکتهای دانش بنیان عضو پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم در نخستین رویداد بین المللی همتا یابی در اقتصاد دریا محور ایران با محوریت صنایع و کسب و...

972
15 05 2024

آغاز نخستین رویداد بین المللی همتایابی «اقتصاد دریا محور» در قشم

نخستین رویداد بین المللی همتایابی «اقتصاد دریا محور» در قشم

744
08 05 2024

برگزاری نمایشگاه هجدمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی

نمایشگاه هجدمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی برگزاری می گردد

2622
26 04 2024

گزارش تصویری بازدید سرلشکر رحیم صفوی و دکتر عادل پیغامی مدیر عامل سازمان...

بازدید سرلشکر رحیم صفوی و دکتر عادل پیغامی و هیأت همراه از پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم

15271
13 03 2024

دیدار رئیس پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم بهمراه سایر مسئولین و کارکنان با...

همزمان با ماه مبارک رمضان دکتر محمد شریف رنجبر رئیس پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم به همراه معاون فناوری و پشتیبانی و چندتن دیگر از مسئولین و...

30144
11 03 2024

در راستای تجاری سازی فناوری های حاصل از تحقیقات کشاورزی و علوم شیلاتی: انعقاد...

انعقاد تفاهم نامه سه جانبه تأسیس و راه اندازی مرکز رشد علوم شیلاتی هرمزگان

34420
04 03 2024

گزارش تصویری بازدید روسای مراکز تحقیقاتی منابع طبیعی منطقه دو کشور و هیأت...

روسای مراکز تحقیقاتی منابع طبیعی منطقه دو کشور از استان های هرمزگان، قم، فارس، بوشهر، چهارمحال و بختیاری و اصفهان از مجموعه فعالیتهای پارک زیست...

35843
04 03 2024

گزارش تصویری بازدیدمدیرکل دفتر امور فناوری سازمان تات از مجموعه فعالیتهای...

مدیرکل دفتر امور فناوری سازمان تات از آزمایشگاه ها و فعالیتهای شرکتهای مستقر در پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم بازدید کردند

34794