وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: باید وظایف و مأموریت‌های پارک‌های علم و فناوری بازنگری شود و ارتباط آنها با سایر مجموعه‌های مرتبط با نظام کلان علم و فناوری مانند معاونت علمی و فناوری، مراکز رشد دانشگاه‌ها و بخش خصوصی، آموزش و پژوهش، نظام عرضه و تقاضا و نظام تولید و کارآفرینی روشن باشد.

باید وظایف و مأموریت‌های پارک‌های علم و فناوری بازنگری شود

12 04 2022

به گزارش روابط عمومی پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل در نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری که با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: هم‌اکنون جایگاه پارک‌های علم و فناوری در جامعه ارتقا یافته است و انتظارات از پارک های علم و فناوری نسبت به گذشته بسیار متفاوت است. برای نمونه ما پارک علم و فناوری پردیس را به عنوان یک پارک نمونه در کشور داریم که افتخار نظام است و سایر پارک‌های علم و فناوری باید از تجربیات این پارک استفاده کنند. در همین راستا بهتر است معاونت علمی و فناوری وزارت، تورهای یک روزه آشنایی با فعالیت این پارک را برای رؤسای دانشگاه‌ها و پارک های علم و فناوری وزارت علوم برگزار کند.

وی افزود: در کنار دیپلماسی علم و فناوری و اندیشیدن به راهکارهای انتقال فناوری از خارج به داخل و همچنین تبادل فناوری با کشورهای دیگر، باید در خصوص استفاده از تجربیات موفق داخل کشور از جمله پارک‌های علم و فناوری موفق مانند پارک علم و فناوری پردیس برنامه‌ریزی کنیم.

وزیر علوم تأکید کرد: هدف اساسی فعالیت پارک‌ها این است که چگونه یک ایده و فکر تبدیل به یک محصول تجاری دانش‌بنیان شود و در بازار ارائه شود، همچنین باید به این فکر کنیم که چگونه نظام خلاقیت و نوآوری را در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم و بحث نوآوری را به دانشجویان آموزش دهیم.

دکتر زلفی‌گل افزود: باید به نقش فرهنگ در توسعه علم و فناوری در جامعه توجه کنیم و با استفاده از ظرفیت رسانه‌های جمعی از جمله صدا و سیما، فعالیت‌ها و اقدامات پارک‌های علم و فناوری در جامعه را تبیین کنیم و در کل برای ایجاد فرهنگ منطبق و سازگار با نظام علم و فناوری تلاش کنیم.

وی افزود: باید ارتباط پارک‌های علم و فناوری با شورای عالی عتف، صندوق پژوهش و فناوری، دانشگاه‌ها و استانداری‌ها افزایش یابد و در این زمینه آیین‌نامه جدید مدیریت دانشگاه‌ها به زودی ابلاغ می‌شود که بر اساس آن رؤسای پارک‌های علم و فناوری عضو حقوقی شورای دانشگاه‌ها و رؤسای دانشگاه‌ها نیز عضو حقوقی شورای پارک‌ها باشند. هم اکنون نیز با مساعدت وزارت کشور این امکان فراهم شده است که رؤسای پارک‌ها در شورای برنامه‌ریزی استان‌ها حضور داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه وزارت علوم در حال تدوین سند ملی نظام نوآوری است، گفت: باید جایگاه پارک‌های علم و فناوری در این نظام روشن شود و همچنین نقش همه ذینفعان و بازیگران نظام علم و فناوری از جمله دانشگاه‌ها و حتی بخش خصوصی در این نظام لحاظ شود.

وزیر علوم با اشاره به اینکه هدف نهایی از فعالیت پارک‌های علم و فناوری، تولید یک محصول تجاری است، گفت: با ایجاد شرکت‌های دانش بنیان در پارک‌ها و تولید محصولات تجاری، زمینه اشتغال در جامعه فراهم می‌شود که این اشتغال به نوعی با سایر زمینه‌های کارآفرینی متفاوت است چرا که افراد درتمام سطوح دانش اعم از یک فرد استاد تمام، محقق پسا دکتری و یا یک فرد بی سواد می تواند در فعالیت های دانش بنیان پارک نقش آفرینی کند.

وی تأکید کرد: نامگذاری سال جدید نشان می‌دهد مقام معظم رهبری نیز به بحث دانش‌بنیان و فعالیت پارک‌های علم و فناوری توجه ویژه دارند و دولت سیزدهم هم رویکرد جدیدی به این مباحث دارد که موافقت با تأسیس صندوق پژوهش و فناوری شورای عتف و تأسیس معاونت فناوری و نوآوری در وزارت علوم نشان دهنده این رویکرد است.

دکتر زلفی‌گل گفت: وزارت علوم با سایر بازیگران و ذینفعان نظام علم و فناوری مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال یک تعامل هم‌افزا و تکاملی است و خود را عضوی از یک تیم واحد می داند.

وزیر علوم با تأکید بر ضرورت قانونی شدن و نهادینه شدن ضوابط حمایت پارک‌های علم و فناوری گفت: اگر این حمایت‌ها به شکل قانون دربیایند ماندگارتر خواهند شد و با تغییرات مدیریتی دچار تغییر نمی‌شوند؛ به همین دلیل وزارت علوم درصدد است این حمایت‌ها را در قوانین، مانند آیین‌نامه مدیریت دانشگاه‌ها یا نظام علم و فناوری لحاظ کند.

آخرین‌ها

24 05 2022

انعقاد تفاهم نامه اجرای طرح دستیار فناوری بین پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم...

انعقاد تفاهم نامه اجرای طرح دستیار فناوری بین پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم و دانشگاه های استان تفاهم‌نامه همکاری بین پارک زیست فناوری خلیج فارس...

52
23 05 2022

اجرای طرح کارورزی فناورانه دانش آموزی با حمایت پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم...

اجرای طرح کارورزی فناورانه دانش آموزی با حمایت پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم / ارتقای فرهنگ نوآوری و خلاقیت در بین دانش آموزان جزیره قشم   طرح...

61
11 05 2022

برگزاری همایش انگیزشی کنکور ویژه دانش‌آموزان پایه دوازدهم بخش شهاب جزیره قشم...

همایش انگیزشی کنکور ویژه دانش آموزان پایه دوازدهم بخش شهاب جزیره قشم با حضور مسئولین این پارک و معلمان و مسئولین آموزش و پرورش قشم برگزار شد.

338
11 05 2022

پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم برگزار می کند وبینار چرا و چگونه دانش بنیان شویم

پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم برگزار می کند  وبینار چرا و چگونه دانش بنیان شویم پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم و شرکت مشاوران نیک پندار شریف...

322
03 05 2022

اجرای طرح دستیار فناوری در پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم

اجرای طرح دستیار فناوری در فناوری پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم   به گزارش روابط عمومی پارک زیست فناوری خلیج فارس ثشم، طرح دسنیار فناوری جهت کسب...

2808
27 04 2022

با حکم مشاور رئیس جمهور؛ «افشار فتح الهی» به عنوان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل...

طی حکمی از سوی مشاور رئیس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری _ صنعتی و ویژه اقتصادی، «افشار فتح الهی» به عنوان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل...

4025
19 04 2022

برگزاری دوره آموزشی دانش بنیان توسط پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم

برگزاری دوره آموزشی دانش بنیان توسط پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شرکت...

4471
19 04 2022

برگزاری کارگاه آموزشی " آشنایی با مفاهیم و کاربردهای تکنیک PCR در آزمایشگاه "...

برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با مفاهیم و کاربردهای تکنیک PCR در آزمایشگاه توسط شرکت دانش بنیان مستقر در پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم شرکت دانش...

4453
19 04 2022

استخدام کادر فنی و اداری توسط شرکت فناور مستقر در پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم

استخدام کادر فنی و اداری توسط شرکت فناور مستقر در پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم شرکت فناور رایکا درمان پارسیان مستقر در پارک زیست فناوری خلیج...

4541
14 04 2022

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم در نشست هم‌نشینی با مدیران شرکت‌های فناور و...

تعمیم دانش و علوم تخصصی لازمه توسعه متوازن و انتفاع مردم جزیره

4592