معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از تاسیس پارک بین المللی علم و فناوری خبر داد و گفت: این پارک در تهران راه اندازی می‌شود.

پیشنهاد معاونت فناوری وزارت علوم برای افزایش 2 برابری دانش بنیان ها

12 04 2022

علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم امروز در نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری ماموریت اصلی این معاونت را تعامل دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و شبکه‌سازی آن‌ها دانست و افزود: حمایت از توسعه کارآفرینی و نوآوری در دانشگاه‌ها، حمایت از توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری با محوریت پارک‌های علم و فناوری، هدایت پژوهشگاه‌ها به سمت پژوهش‌ها و توسعه فناوری‌های مساله محور و تقاضامحور، شبکه سازی در زیست بوم نوآوری وزارت علوم و پیوند آن به بازیگران کلیدی ملی و بین‌المللی و طراحی و پایش نظام ملی نوآوری با تمرکز بر زیست بوم نوآوری از راهبرد‌های این معاونت است.

وی با تاکید بر ایجاد پردیس‌های مشترک بین پارک‌های علم و فناوری با همکاری یک سازمان یا دانشگاه‌ها، خاطر نشان کرد: اکنون ۲ پردیس مشترک یکی در یزد با همکاری دانشگاه یزد و پردیس داروسازی ثامن با همکاری پارک خراسان رضوی ایجاد شده است.

خیرالدین اظهار کرد: از جمله شرایط تشکیل پردیس‌ها حداقل مدت همکاری ۳۰ سال و حداکثر ۹۹ سال و وابستگی آن‌ها به پارک‌های علم و فناوری خواهد بود و مجوز آن به نام پارک صادر خواهد شد.

معاون فناوری وزیر علوم با اشاره به طرح ملی ترویج کارآفرینی که شامل چند مرحله می‌شود، یادآور شد: یک میلیون تومان اعتبار به هر دانشجو برای شرکت در دوره‌های آموزشی و مهارت کارآفرینی مقدماتی تخصیص می‌یابد و در مرحله دوم هر دانشجو می‌تواند ۵ میلیون تومان از تسهیلات صندوق رفاه برای شرکت در دوره‌های آموزشی بهره‌مند شود

برنامه‌های پارکی وزارت علوم

خیرالدین به برنامه‌های وزارت علوم برای پارک‌ها اشاره کرد و افزود: برای پارک‌ها طرح‌های جریان ساز، فرصت فناورانه، خبرگان فناوری، دستیار فناوری و تور فناورانه را برنامه‌ریزی کرده‌ایم و تاکید داریم فناوری‌های در سطح آمادگی (TRL) یک تا ۴ در دانشگاه‌ها و سطوح آمادگی ۵ تا ۸ در پارک‌های علم و فناوری انجام شود.

معاون فناوری وزیر علوم طرح دستیار فناوری را شامل یک دوره زمانی ۶ ماهه کار دانشجویی در شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان دانست که توسعه همکاری متقابل پارک‌ها با دانشگاه، ارتقای توان پاسخگویی دانشگاه با نیاز جامعه و مهارت آموزی دانشجویان را تبیین می‌کند.

به گفته وی، دفتر مالکیت فکری و انتقال فناوری در دانشگاه‌ها تاسیس می‌شود.

خیرالدین با اشاره به طرح میزبانی از دانشجویان ارشد و دکتری دانشگاه‌ها در صنایع و پژوهشگاه‌ها، گفت: این کار در پژوهشگاه نفت آغاز شده است.

وی راه اندازی طرح "تانا " با هدف توسعه اکوسیستم نوآوری استان‌ها و سامانه نان (سامانه ایده‌ها و نیازها) را از دیگر برنامه‌های این معاونت عنوان کرد و گفت: شبکه‌سازی و تقویت دیپلماسی بین‌المللی و تاسیس پارک علم و فناوری بین‌المللی به دلیل تقاضا‌های زیاد کشور‌های همسایه جهت توسعه روابط بین‌الملل مد نظر است که امیدواریم با گرفتن زمینی در تهران آن را تاسیس کنیم.

وی با اشاره به جزئیات سامانه "نان"، توضیح داد: در این سامانه ۲۸۰۰ نیاز ثبت شده و بر اساس بند ۵ تبصره ۹ بودجه یک درصدی که دستگاه‌ها باید برای پژوهش هزینه کنند، باید قبلا نیاز پژوهشی را در سامانه ثبت کرده باشند.

سامانه سدف برای اطلاعات پارک‌ها

معاون فناوری وزیر علوم سامانه داده‌ها و فرایند‌های پارک و مراکز رشد (سدف) را برای دسترسی به اطلاعات پارک‌ها معرفی کرد و گفت: این سامانه نیز به زودی راه‌اندازی می‌شود.

وی با اشاره به تشکیل زیست بوم ناحیه نوآوری گفت: تشکیل این زیست بوم بر اساس تفاهم‌نامه چهارجانبه بین شهردار، شورای شهر، معاونت علمی ریاست جمهوری و معاونت نوآوری و فناوری وزارت علوم ممکن است که اکنون زیست بوم ناحیه نوآوری شریف راه افتاده است.

وی در مورد آمار پارک‌های علم و فناوری و واحد‌های فناور گفت: امروز ۴۹ پارک علم و فناوری، سه پردیس فناوری، ۲۲۴ مرکز رشد، ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد فناور در پارک‌ها وجود دارند که ۶۵۰۰ شغل ایجاد کرده‌اند.

خیرالدین ادامه داد: همچنین ۲۸ پارک استانی در قالب ۶ منطقه فناوری وجود دارد، ۵ پارک دستگاهی، یک پارک خصوصی، سه پارک وابسته به جهاد دانشگاهی داریم. از این تعداد ۱۱ پارک متعلق به وزارت علوم و دانشگاه آزاد هستند.

معاون وزیر علوم در مورد آمار واحد‌های فناور، توضیح داد: ۲ هزار و ۸۴۹ هسته فناور، ۶ هزار و ۱۹۱ شرکت فناور غیردانش‌بنیان مستقر و یک هزار و ۶۶۴ شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های دانشگاهی مربوط به وزارتخانه وجود دارند. جمع کل واحد‌های فناور مستقر (هسته‌های فناور و شرکت‌ها) نیز ۱۰ هزار و ۷۰۴ شرکت و فناوران شاغل در این شرکت‌ها ۶۵ هزار نفر است.

وی خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش بنیان نوپا ۲ هزار و ۳۵۷ شرکت، شرکت‌های دانش بنیان تولیدی ۴ هزار و ۲۷۵ شرکت و کل شرکت‌ها ۶ هزار و ۶۳۲ شرکت است.

وی از سورنا ستاری معاون علمی‌وفناوری رئیس‌جمهوری خواست تا ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان به پارک‌ها واگذار شود.

خیرالدین گفت: اگر معاونت علمی مجوز اعطای شرکت دانش‌بنیان نوع ۳ را مشروط به پارک‌های علم و فناوری بدهد؛ مشروط بر اینکه ظرف ۳ ماه ارزیابی سامانه معاونت علمی ریاست‌جمهوری را کامل کنند، در این صورت ۲۵ درصد واحد‌های فناور به دانش‌بنیان تبدیل شده و شرکت‌های دانش‌بنیان پارک‌ها دو برابر شده و به ۳ هزار و ۵۰۰ شرکت می‌رسد.

آخرین‌ها

24 05 2022

انعقاد تفاهم نامه اجرای طرح دستیار فناوری بین پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم...

انعقاد تفاهم نامه اجرای طرح دستیار فناوری بین پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم و دانشگاه های استان تفاهم‌نامه همکاری بین پارک زیست فناوری خلیج فارس...

52
23 05 2022

اجرای طرح کارورزی فناورانه دانش آموزی با حمایت پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم...

اجرای طرح کارورزی فناورانه دانش آموزی با حمایت پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم / ارتقای فرهنگ نوآوری و خلاقیت در بین دانش آموزان جزیره قشم   طرح...

60
11 05 2022

برگزاری همایش انگیزشی کنکور ویژه دانش‌آموزان پایه دوازدهم بخش شهاب جزیره قشم...

همایش انگیزشی کنکور ویژه دانش آموزان پایه دوازدهم بخش شهاب جزیره قشم با حضور مسئولین این پارک و معلمان و مسئولین آموزش و پرورش قشم برگزار شد.

338
11 05 2022

پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم برگزار می کند وبینار چرا و چگونه دانش بنیان شویم

پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم برگزار می کند  وبینار چرا و چگونه دانش بنیان شویم پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم و شرکت مشاوران نیک پندار شریف...

321
03 05 2022

اجرای طرح دستیار فناوری در پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم

اجرای طرح دستیار فناوری در فناوری پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم   به گزارش روابط عمومی پارک زیست فناوری خلیج فارس ثشم، طرح دسنیار فناوری جهت کسب...

2808
27 04 2022

با حکم مشاور رئیس جمهور؛ «افشار فتح الهی» به عنوان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل...

طی حکمی از سوی مشاور رئیس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری _ صنعتی و ویژه اقتصادی، «افشار فتح الهی» به عنوان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل...

4025
19 04 2022

برگزاری دوره آموزشی دانش بنیان توسط پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم

برگزاری دوره آموزشی دانش بنیان توسط پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شرکت...

4471
19 04 2022

برگزاری کارگاه آموزشی " آشنایی با مفاهیم و کاربردهای تکنیک PCR در آزمایشگاه "...

برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با مفاهیم و کاربردهای تکنیک PCR در آزمایشگاه توسط شرکت دانش بنیان مستقر در پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم شرکت دانش...

4453
19 04 2022

استخدام کادر فنی و اداری توسط شرکت فناور مستقر در پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم

استخدام کادر فنی و اداری توسط شرکت فناور مستقر در پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم شرکت فناور رایکا درمان پارسیان مستقر در پارک زیست فناوری خلیج...

4541
14 04 2022

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم در نشست هم‌نشینی با مدیران شرکت‌های فناور و...

تعمیم دانش و علوم تخصصی لازمه توسعه متوازن و انتفاع مردم جزیره

4592