معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از تاسیس پارک بین المللی علم و فناوری خبر داد و گفت: این پارک در تهران راه اندازی می‌شود.

پیشنهاد معاونت فناوری وزارت علوم برای افزایش 2 برابری دانش بنیان ها

12 04 2022

علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم امروز در نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری ماموریت اصلی این معاونت را تعامل دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و شبکه‌سازی آن‌ها دانست و افزود: حمایت از توسعه کارآفرینی و نوآوری در دانشگاه‌ها، حمایت از توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری با محوریت پارک‌های علم و فناوری، هدایت پژوهشگاه‌ها به سمت پژوهش‌ها و توسعه فناوری‌های مساله محور و تقاضامحور، شبکه سازی در زیست بوم نوآوری وزارت علوم و پیوند آن به بازیگران کلیدی ملی و بین‌المللی و طراحی و پایش نظام ملی نوآوری با تمرکز بر زیست بوم نوآوری از راهبرد‌های این معاونت است.

وی با تاکید بر ایجاد پردیس‌های مشترک بین پارک‌های علم و فناوری با همکاری یک سازمان یا دانشگاه‌ها، خاطر نشان کرد: اکنون ۲ پردیس مشترک یکی در یزد با همکاری دانشگاه یزد و پردیس داروسازی ثامن با همکاری پارک خراسان رضوی ایجاد شده است.

خیرالدین اظهار کرد: از جمله شرایط تشکیل پردیس‌ها حداقل مدت همکاری ۳۰ سال و حداکثر ۹۹ سال و وابستگی آن‌ها به پارک‌های علم و فناوری خواهد بود و مجوز آن به نام پارک صادر خواهد شد.

معاون فناوری وزیر علوم با اشاره به طرح ملی ترویج کارآفرینی که شامل چند مرحله می‌شود، یادآور شد: یک میلیون تومان اعتبار به هر دانشجو برای شرکت در دوره‌های آموزشی و مهارت کارآفرینی مقدماتی تخصیص می‌یابد و در مرحله دوم هر دانشجو می‌تواند ۵ میلیون تومان از تسهیلات صندوق رفاه برای شرکت در دوره‌های آموزشی بهره‌مند شود

برنامه‌های پارکی وزارت علوم

خیرالدین به برنامه‌های وزارت علوم برای پارک‌ها اشاره کرد و افزود: برای پارک‌ها طرح‌های جریان ساز، فرصت فناورانه، خبرگان فناوری، دستیار فناوری و تور فناورانه را برنامه‌ریزی کرده‌ایم و تاکید داریم فناوری‌های در سطح آمادگی (TRL) یک تا ۴ در دانشگاه‌ها و سطوح آمادگی ۵ تا ۸ در پارک‌های علم و فناوری انجام شود.

معاون فناوری وزیر علوم طرح دستیار فناوری را شامل یک دوره زمانی ۶ ماهه کار دانشجویی در شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان دانست که توسعه همکاری متقابل پارک‌ها با دانشگاه، ارتقای توان پاسخگویی دانشگاه با نیاز جامعه و مهارت آموزی دانشجویان را تبیین می‌کند.

به گفته وی، دفتر مالکیت فکری و انتقال فناوری در دانشگاه‌ها تاسیس می‌شود.

خیرالدین با اشاره به طرح میزبانی از دانشجویان ارشد و دکتری دانشگاه‌ها در صنایع و پژوهشگاه‌ها، گفت: این کار در پژوهشگاه نفت آغاز شده است.

وی راه اندازی طرح "تانا " با هدف توسعه اکوسیستم نوآوری استان‌ها و سامانه نان (سامانه ایده‌ها و نیازها) را از دیگر برنامه‌های این معاونت عنوان کرد و گفت: شبکه‌سازی و تقویت دیپلماسی بین‌المللی و تاسیس پارک علم و فناوری بین‌المللی به دلیل تقاضا‌های زیاد کشور‌های همسایه جهت توسعه روابط بین‌الملل مد نظر است که امیدواریم با گرفتن زمینی در تهران آن را تاسیس کنیم.

وی با اشاره به جزئیات سامانه "نان"، توضیح داد: در این سامانه ۲۸۰۰ نیاز ثبت شده و بر اساس بند ۵ تبصره ۹ بودجه یک درصدی که دستگاه‌ها باید برای پژوهش هزینه کنند، باید قبلا نیاز پژوهشی را در سامانه ثبت کرده باشند.

سامانه سدف برای اطلاعات پارک‌ها

معاون فناوری وزیر علوم سامانه داده‌ها و فرایند‌های پارک و مراکز رشد (سدف) را برای دسترسی به اطلاعات پارک‌ها معرفی کرد و گفت: این سامانه نیز به زودی راه‌اندازی می‌شود.

وی با اشاره به تشکیل زیست بوم ناحیه نوآوری گفت: تشکیل این زیست بوم بر اساس تفاهم‌نامه چهارجانبه بین شهردار، شورای شهر، معاونت علمی ریاست جمهوری و معاونت نوآوری و فناوری وزارت علوم ممکن است که اکنون زیست بوم ناحیه نوآوری شریف راه افتاده است.

وی در مورد آمار پارک‌های علم و فناوری و واحد‌های فناور گفت: امروز ۴۹ پارک علم و فناوری، سه پردیس فناوری، ۲۲۴ مرکز رشد، ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد فناور در پارک‌ها وجود دارند که ۶۵۰۰ شغل ایجاد کرده‌اند.

خیرالدین ادامه داد: همچنین ۲۸ پارک استانی در قالب ۶ منطقه فناوری وجود دارد، ۵ پارک دستگاهی، یک پارک خصوصی، سه پارک وابسته به جهاد دانشگاهی داریم. از این تعداد ۱۱ پارک متعلق به وزارت علوم و دانشگاه آزاد هستند.

معاون وزیر علوم در مورد آمار واحد‌های فناور، توضیح داد: ۲ هزار و ۸۴۹ هسته فناور، ۶ هزار و ۱۹۱ شرکت فناور غیردانش‌بنیان مستقر و یک هزار و ۶۶۴ شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های دانشگاهی مربوط به وزارتخانه وجود دارند. جمع کل واحد‌های فناور مستقر (هسته‌های فناور و شرکت‌ها) نیز ۱۰ هزار و ۷۰۴ شرکت و فناوران شاغل در این شرکت‌ها ۶۵ هزار نفر است.

وی خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش بنیان نوپا ۲ هزار و ۳۵۷ شرکت، شرکت‌های دانش بنیان تولیدی ۴ هزار و ۲۷۵ شرکت و کل شرکت‌ها ۶ هزار و ۶۳۲ شرکت است.

وی از سورنا ستاری معاون علمی‌وفناوری رئیس‌جمهوری خواست تا ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان به پارک‌ها واگذار شود.

خیرالدین گفت: اگر معاونت علمی مجوز اعطای شرکت دانش‌بنیان نوع ۳ را مشروط به پارک‌های علم و فناوری بدهد؛ مشروط بر اینکه ظرف ۳ ماه ارزیابی سامانه معاونت علمی ریاست‌جمهوری را کامل کنند، در این صورت ۲۵ درصد واحد‌های فناور به دانش‌بنیان تبدیل شده و شرکت‌های دانش‌بنیان پارک‌ها دو برابر شده و به ۳ هزار و ۵۰۰ شرکت می‌رسد.

آخرین‌ها

03 12 2022

حضور فعال پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم در بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای...

حضور فعال پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم در بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار استان هرمزگان   پارک زیست فناوری خلیج فارس...

64
28 11 2022

در راستای رفع نیازهای فناورانه جزیره قشم؛ رویداد ملی تانا توسط پارک زیست...

در راستای رفع نیازهای فناورانه جزیره قشم؛ رویداد ملی تانا توسط پارک زیست فناوری خلیج فارس  برگزار خواهد شد   رئیس پارک زیست فناوری خلیج...

301
23 11 2022

برگزاری بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار

نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار از تاریخ 19 الی 25 آذر ماه برگزار خواهد شد.

206
23 11 2022

جلسه پارک زیست فناوری خلیج فارس با مدیر کل گمرک ایران قشم

جلسه پارک زیست فناوری خلیج فارس با مدیر کل گمرک ایران قشم جلسه ای با حضور دکتر محمد شریف رنجبر رییس پارک زیست فناوری خلیج فارس، مدیران شرکتهای...

190
17 11 2022

برنامه‌ریزی برای توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان و نخبه محور در قشم/ قشم...

در نشست مشترک معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم و رئیس پارک زیست فناوری قشم بر...

309
16 11 2022

در بازدید معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری از پارک زیست فناوری قشم مطرح شد: ...

در بازدید معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری از پارک زیست فناوری قشم مطرح شد: طرح دستیار فناور باید در همه پارک های علم و فناوری اجرایی شود/برگزاری...

428
04 10 2022

انعقاد تفاهم نامه همکاری پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم و سازمان حفاظت محیط زیست

انعقاد تفاهم نامه همکاری پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم و سازمان حفاظت محیط زیست تفاهم نامه همکاری مشترک در راستای حفاظت محیط زیست فیمابین پارک...

18456
24 08 2022

رییس پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم در نشست با معاون قضایی دادستان کل کشور و...

رییس پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم در نشست با معاون قضایی دادستان کل کشور و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم: علم بیوتکنولوژی می تواند عامل توسعه و...

20084
01 10 2022

رییس پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم در سومین نشست کمیته حمایت از هسته ها و...

رییس پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم در سومین نشست کمیته حمایت از هسته ها و واحدهای فناور نوپا، نوآور و دانش بنیان: یکی از فناوری هایی است که می...

18022
12 09 2022

دکتر خیرالدین در رویداد کارآفرینی نوآورانه، دانش بنیان و اشتغال آفرینی حوزه...

دکتر خیرالدین در رویداد کارآفرینی نوآورانه، دانش بنیان و اشتغال آفرینی حوزه شیلات از راه‌اندازی اولین دهکده فناوری و نوآوری شیلات در پارک زیست...

3415