فرصت‌ها و چالش‌های پرورش ماهیان زینتی در گفت‌وگو با یک عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان

فرصت‌ها و چالش‌های پرورش ماهیان زینتی در گفت‌وگو با یک عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان


کوچک‌ترین اشتباه، آخرین اشتباه است سیاست‌هایی که کمر تولیدکنندگان را شکسته است‌‌ یا راهی خواهیم یافت یا راهی خواهیم ساخت

دکتر نیرومند مدیرعامل شرکت تبسم ساحل قشم:

کل شبانه‌روز باید مراقب موجودی باشیم که فوق‌العاده ظریف و حساس است و در آب زندگی می‌کند، کوچک‌ترین اشتباه آخرین اشتباه است، نباید اشتباه کرد. تکثیر ماهیان آب شور چه زینتی و چه خوراکی واقعا آخر مهندسی آبزیان است، اگر کسی بتواند بر تکنولوژی آن مسلط شود، تازه الفبای آبزی‌پروری را فهمیده است.

ماهی بسیار آرامش‌بخش است، دیدن ماهی آدم را آرام می‌کند، مخصوصا که ماهی آب شور باشد انرژی منفی را از بدن دور می‌کند؛  این موجودات رنگارنگ ظریف و عزیز آرامش عجیبی به آدم می‌دهند.

عشق است که آدم را سر پا نگه می‌دارد

شرکت تبسم ساحل قشم با هدف پرورش و تکثیر ماهیان زینتی از سال 93 کارش را در پارک زیست فناوری خلیج فارس شروع کرد. تبسم ساحل قشم پس از فراز و نشیب‌هایی، امروز  در کشور سر بلند کرده و به واسطه موفقیت‌های چشمگیری که داشته بازار کشور را به دست گرفته است. با این حال دکتر محمد نیرومند مدیرعامل این شرکت می‌گوید: در آغاز، هدف اصلی ما تکثیر ماهیان خوراکی آب شور بود ولی به دلیل نداشتن بودجه کافی و با توجه به امکاناتی که در اختیار داشتیم تکثیر و پرورش ماهیان زینتی را در دستور کار قرار دادیم. این موفقیت اما، با چالش‌های زیادی همراه بوده است؛ یکی از چالش‌های این کار، تلف شدن دسته جمعی مولدین و بچه‌ماهی‌هاست که برای زمین‌گیر کردن یک سرمایه‌گذار کفایت می‌کند. اما عشق است که آدم را سر پا نگه می‌دارد. نیرومند نه با دیدگاه اقتصادی صرف، بلکه به واسطه تخصصش، و علاقه‌ای که به این کار دارد، این تهدیدات حتی او را از پای در نیاورد؛ وی دانش‌آموخته‌ی دکترای شیلات گرایش تکثیر آبزیان،  استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان است. از این رو، او به این کار به عنوان یک کار عملی درسی در کنار درس‌های تئوری دانشگاه نگاه می‌کند.

 پس از دو سال یعنی در سال 95 اولین تولید این شرکت روانه بازار شد. سودی اما اگر داشت تماما به پای ضرر و زیان‌های شرکت رفت. این شرکت از سال97 توانست کاملا به روی پای خود بایستد. در این سال اوضاع اقتصادی کمی بهتر شد، در سال 98 روی غلتک قرار گرفت و امسال یعنی سال99، شرکت تبسم ساحل قشم نیاز کشور به این محصول را تامین می‌کند. این شرکت انواع گونه‌های دلقک‌ماهیان را پرورش می‌دهد و به لحاظ قیمت مناسب محصولاتش، هیچ واردکننده‌ای نمی تواند این نوع ماهیان را از خارج وارد کند.