شرکت ستاره شاخاب قشم

شرکت ستاره شاخاب قشم


 

 

نام شرکت: ستاره شاخاب قشم 

مدیر عامل: سحر صفری         

نوع فعالیت: تولید و فرآوری جلبکهای دریایی   

زمینه فعالیت: فناوری زیستی

شرکت ستاره شاخاب قشم با تمرکز تحقیقاتی بر روی انواع مختلف متدهای تولید میکروجلبک ها و بهینه سازی آنها، سعی بر آن دارد تا با بهره گیری از منابعی اندک قادر به تولید صنعتی گونه هایی از میکروجلبک ها در آینده ای نه چندان دور باشد.

از میان ریز جلبک های مختلف، اسپیرولینا و فورمیدیوم به دلیل خواص متمایز و منحصر به فردشان انتخاب گردیدند تا پس از تحقیقات و آنالیز های اولیه به مرحله تولید نیمه صنعتی و سپس صنعتی برسند.
اسپیرولینا که در حقیقت از گروه سیانوباکترها و یا جلبک های سبز آبی است، به دلیل محتوای بالای پروتئینی و نیز مواد غذایی سرشارش که منجر به تاثیرات شگرف ان در درمان ناهنجاریها و بیماریها شده است، مورد توجه مجامع بین المللی و حتی سازمان ملل متحد قرار گرفته است. این ریز جلبک از زمان تمدن آزتک ها مورد مصرف بوده که در عصر جدید، با فرضیه ناسا مبنی بر تولید و پرورش ان در فضا و قابلیت استفاده فضانوردان از آن، مجددا مورد توجه قرار گرفته است.  در کنار محتوای بالای پروتئینی که در حقیقت بالاترین میزان پروتئین در میان غذاهای گیاهی محسوب می گردد، این جلبک دارای رنگدانه ای سبزآبی با نام فیکوسیانین است که تاثیر شگرفی در حفاظت از سیستم عصبی مرکزی داشته و خواص ضد سرطانی ومهارکنندگی پروسه آپوپتوز به آن نسبت داده می شود. از دیگر رنگدانه های این جلبک می توان به بتاکاروتن اشاره نمود که در مقیاس حجمی از بتاکاروتن موجود در هویج بیشتر می باشد.
با توجه به عدم تولید صنعتی این جلبک در کشورمان ایران و واردات آن از کشورهای دیگر، امید است که بتوان با تولید آن با با صرف هزینه ای متناسب و در مقیاسی صنعتی ، در این بعد به خودکفایی رسید.
دیگر ریز جلبک مورد مطالعه فورمیدیوم است که نوعی سیانوباکتر با خواص توامان باکتریایی و جلبکی می باشد. این جلبک میکروسکوپی دارای تاثیرات اثبات شده سرطانی است بطوریکه با تزریق آن به سه لاین سلولی موش، ماهی و انسان، بیشترین و عمیقترین نفوذ و جذب در مورد سلولهای انسانی دیده شده و در مرحله بعد، در مقایسه تاثیر بر روی سلولهای انسانی کنترل و سرطانی، میان جذب سه برابری در سلولهای سرطانی دیده شده است.
امید آن می رود که با تحقیقات گسترده بر روی این ریز جلبک و کشف محیط کشت مناسب و اقتصادی آن، شرایط برای کشت انبوه آن فراهم گردد تا هم برای آزمایشات بر روی سرطانهای رایج در ایران، در اختیار موسسات تحقیقات پزشکی قرار داده شود و هم جهت مصارف دارویی تولید گردد.

اطلاعات تماس:
Tel : (+98) 912 802 4286
info@QGS.co.ir