تبدیل قشم به برند شرکت های دانش بنیان

تبدیل قشم به برند شرکت های دانش بنیان 

تبدیل قشم به برند شرکت های دانش بنیان/ نقشه راه، عامل مهم توسعه و تحول جزیره/ سهم 84 هزار تنی قشم از تولید ماهی در قفس کشور

رئیس هیت مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم با انتقاد از موازی کاری در حوزه های مختلف از جمله شرکت های دانش بنیان در این منطقه، از تبدیل این جزیره به برندی در زمینه فعالیت شرکت های دانش بنیان در قشم خبر داد.

مهندس حمید رضا مؤمنی در بازدید از پارک زیست فناوری خلیج فارس طی سخنانی گفت: مقام معظم رهبری در بند 11 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، وظیفه مناطق آزاد را حول چها محور انتقال فناوری های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، افزایش صادرات و تأمین نیازهای مالی از خارج کشور تعیین و ابلاغ نموده اند.

وی افزود: برای اجرای صحیح سیاست های اقتصاد مقاومتی به داشتن برنامه و نقشه راه نیاز داریم و با حذف موازی کاری ها از جمله در فعالیت شرکت های دانش بنیادی در این منطقه سرعت عمل ببخشیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اظهار نظرهای علمی را برای موفقیت در فعالیت های مختلف بسیار مهم و ارزشمند توصیف کرد و در عین حال اظهارات غیر علمی و غیر کارشناسانه را موجب عقب ماندگی این منطقه طی دوران فعالیت سازمان منطقه آزاد قشم دانست.

وی با اشاره به اینکه جزیره قشم با ژاپن و امارات از نظر شرایط اقلیمی به هم نزدیک هستند اما از نظر انتقال دانش فنی فاصله معنا داری با هم دارند، گفت: ژاپنی ها برای ایجاد یک فرودگاه در میان دریا 250 هکتار از دریا را استحصال کردند و در امارات نیز با ساختن شهری در میان دریا تحولی عظیم در اقتصاد خود ایجاد کرده اند.

مؤمنی ادامه داد: برای موفقیت در برنامه های تدوین شده منطقه آزاد قشم باید بر اساس برنامه و نقشه راه از توانمندی جوامع محلی استفاده کنیم و اطمینان داریم با برگزاری دوره های آموزشی می توانیم از ظرفیت بالای مردم این منطقه برای توسعه همه جانبه قشم استفاده کنیم.

وی از سازمان منطقه آزاد به عنوان تأمین کننده زیرساخت مورد نیاز طرح های کلان اقتصادی و ناظر بر فعالیت ها بخش خصوصی نام برد و گفت: فعالان اقتصادی را باید بر اساس نقشه راه و احترام به هویت تاریخی مردم این منطقه در مسیر مشخص هدایت کنیم.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم آمادگی این سازمان را برای ارائه خدمات عمرانی به مجموعه پارک زیست فناوری خلیج فارس اعلام کرد و ارائه یک برنامه دقیق از سوی مسئولان این مجموعه مهم علمی تحت عنوان برنامه ششم توسعه را نیز بسیار مهم و ضروری دانست.

وی گفت: مسئولان پارک زیست فناوری خلیج فارس باید با ایجاد یک دپارتمان متشکل از شرکت های دانش بنیان در این جزیره، همه تلاش خود را برای تبدیل قشم به برند مهم زیست فناوری به کار گیرند.

مؤمنی مزیت های شیلاتی قشم را منحصر به فرد دانست و اعلام کرد: سهم تولید ماهی در قفس کشور در برنامه ششم توسعه 200 هزار تن اعلام شده که سهم استان هرمزگان از این مجموعه 120 هزار تن است که 84 هزار تن آن در قشم تولید خواهد شد.

وی گفت: برای موفقیت در تولید 84 هزار تن ماهی در قفس باید همه شرایط از جمله حوزه بازرگانی، حمل و نقل، سردخانه، صادرات و خدمات گمرکی نیز در کنار تولید آماده باشد.

بنابه این گزارش، مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم در رأس هیئتی متشکل از معاون فنی و عمرانی این سازمان و مدیران زیرمجموعه این معاونت در بازدید از پارک زیست فناوری خلیج فارس در 15 کیلومتری شهر قشم در مسیر ساحل جنوبی، نیازهای عمرانی این مجموعه را بررسی کردند.