بازدید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از پارک زیست فناور خلیج فارس

بازدید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از پارک زیست فناور خلیج فارس 

پژوهش های مهم علمی در پارک زیست فناوری خلیج فارس / تولید دارو، غذا و انرژی از ظرفیت های نهفته در دریا

 

رئیس پارک زیست فناوری خلیج فارس از طرح توسعه فناوری با روش پژوهش، تولید دانش فنی قابل واگذاری به شرکت های دانش بنیان و تولید دارو، غذا و انرژی از ظرفیت دریا به عنوان بخشی از توامندی های این مرکز نام برد.

دکتر سید محمود رضا آقامیری در جریان بازدید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از پارک، طی سخنانی گفت: هدف اصلی ما تبدیل این مرکز به یکی از بزرگترین مراکز زیست فناوری منطقه است و هم اکنون 6 شرکت معتبر دانش بنیان در پارک مستقر و مشغول به کار شده اند.

وی افزود: این مرکز سال 1376 با عنوان مرکز پژوهش های بیوتکنولوژی خلیج فارس کار خود را در قشم آغاز کرد و در سال 1387 با هدف تقویت شرکت های دانش بنیان نام این مرکز به پارک زیست فناوری خلیج فارس تغییر یافت.

رئیس پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم با اعلام اینکه فناوری زیستی شاخه های مختلف دارد بیان داشت: فناوری زیستی علمی است با کاربردهای مختلف و با این دانش می­توان از ظرفیت دریا برای تولید دارو، غذا و انرژی استفاده کرد.

وی ادامه داد: پارک زیست فناوری خلیج فارس با همکاری دانشگاه هرمزگان در زمینه ایجاد مرکز رشد تفاهم نامه ای را امضا کرده و با دانشگاه جندی شاپور اهواز برای تولید دارو های دریایی همکاری خواهد کرد.

دکتر آقامیری موقعیت قشم را برای ایجاد مرکز مطالعات پستانداران دریایی بسیار مطلوب توصیف کرد و گفت: با توجه به وجود دلفین ها در آب های نزدیک هنگام در اطراف جزیره قشم می توانیم پیست های مربوط به پستاندران دریایی داشته باشیم و مطالعات علمی خود را در این زمینه انجام دهیم.

وی از برنامه پرورش و تکثیر مرجان ها که هم کاربرد زینتی و هم پزشکی دارند در کنار تکثیر و پرورش خیار دریایی و تکثیر و تولید ماهی های زینتی به عنوان دیگر اقدامات پارک زیست فناوری خلیج فارس نام برد.

رئیس پارک زیست فناوری خلیج فارس اظهار کرد: در این مرکز به دانشجویان و دانش آموزان با استعداد در حوزه رباتیک نیز آموزش داده می شود و یکی از شرکت های مستقر در این مجموعه نیز در حال بررسی علمی دانش IT می­باشد که با حمایت دولت می توانیم نتایج بسیار خوبی از فعالیت های مختلف این مرکز در راستای خدمت به کشور ارائه دهیم.

بنابه این گزارش پارک زیست فناوری خلیج فارس با 380 هکتار مساحت در 15 کیلومتری شهر قشم، یکی از ظرفیت های مناسب جهت بهره گیری و توسعه علوم زیستی و پژوهشی به شمار می­رود.