اُرگانا

اُرگانا


 

اُرگانا گياهي كوچك با شگفتي بسيار 

در واقع براى برقرارى ارتباط بين تحقيق و عمليات کاربردى، پارک زیست فناوری خليج فارس، پايلوت کشت بافت گياهى را براى تکثير انبوه برخى از گونه هاى باغبانى و عرضه به بازار راه اندازى کرد. اُرگانا يک محصول جديد از اين پايلوت مى باشد كه در زیر مشخصات آن آورده می شود:

 

1- اُرگانا:

گیاهان زنده کوچک (مينياتوري) که از طريق تكنيك كشت بافت در این واحد تکثیر می شوند، با نام تجاري اُرگانا عرضه می شوند. اين گياهان كوچك و شگفت انگيز در داخل لوله شیشه ای بدون نیاز به آبیاری، کودهی، استفاده از حشره کش و ... تا چند ماه در محیط بسته رشد می کنند. نگهداری این گیاهان به مکان زیادی نیاز ندارد و خیلی ساده می تواند بر روی میز در خانه یا محل کار قرار گیرد. این گیاهان بر روی محیط ژله ای با رنگهای زیبا که مواد غذایی نیز در آن موجود می باشد و در انتهای لوله قرار دارد رشد داده می شوند و چنانچه در محل سایه روشن قرار گیرند نیاز نوری آنها برآورده می شود. وقتی که گیاه به اندازه کافی رشد کرد می تواند به یک گلدان معمولی انتقال یافته و از لوله شیشه ای آن نیز می توان به عنوان یک ظرف استفاده کرد.

 

2- كاربرد اُرگانا:

این گیاهان به صورت های زیر می توانند مورد استفاده قرار گیرند:

1- هديه تبليغاتي براي شركت ها و مؤسسات.

2- گياهان زینتی درون شیشه اي بهترين هديه براي مناسبتهاي خاص (سال نو، جشن تولد و ... ).

3- براي آنها كه وقت كافي برای مراقبت از گیاه (آبیاری، کوددهی و ... ) را ندارند.

4- براي آنها كه در مسافرت نگران گياهان آپارتمانی خود هستند.

5- گياهان زنده درون شیشه اي بر خلاف نمونه های مصنوعی، مفهوم زندگي و حركت را بيان مي كنند.

 

3- شرايط نگهداري:

1. اُرگانا گیاهی کوچک و استثنائی است که می تواند نزدیک شما مثلاً بر روی میز یا نیمکت قرار گیرد.

2. اُرگانا در محیط سایه روشن یا زیر روشنایی چراغ رشد می کند اما باید دور از گرما یا تابش مستقیم خورشید نگهداری شود.

3. درب چوب پنبه ای باز نشود. محتویات درون لوله در شرایط ضد عفونی شده قرار دارد.

4. هنگامی که اُرگانا به اندازه کافی بزرگ شد، می توانید آن را به یک گلدان منتقل کنید.

 

توجه:

1. درب چوب پنبه ای باز نشود. محتویات درون لوله در شرایط ضد عفونی شده قرار دارد. چنانچه آن را بر دارید، قارچ ها، میکروب ها و ویروس های موجود در هوا وارد لوله شده و از رشد گیاه جلوگیری می کنند.

2. ممکن است قطرات آب در جدار داخلی لوله تشکیل شوند، اما بر رشد گیاه تأثیری ندارند.

3. اگر لوله شیشه ای را تکان دهید یا آن را بیندازید، گیاه یا ژل غذایی درون لوله ممکن است آسیب ببیند.

4. اندازه و شکل ظاهری اُرگانا ممکن است بر حسب محیط اطرافش (نور و دما) متغیر باشد.

5. در دمای 15 تا 30 درجه سانتی گراد نگهداری شود.

6. لوله شیشه ای ممکن است بوسیله شُک شکسته شود.

 

4- روش انتقال به گلدان:

گياهان توليد شده در محيط درون شيشه اي چون در رطوبت نسبي 100-90 درصد رشد كرده اند، بنابراين كوتيكول مومي گياهان كمتر توسعه يافته است و پس از انتقال به شرايطي با رطوبت نسبي پائين، مقدار زيادي آب از طريق تعرق كوتيكولي به هدر مي رود. همچنين اين گياهان داراي برگ نازك و نرم با فعاليت فتوسنتزي كمتر هستند و در نتيجه با شرايط خارج از شيشه سازگاري ندارند. مزوفيل برگ اين گياهان داراي فضاهاي خالي بزرگتر بوده و روزنه ها به خوبي عمل نمي كنند و دايم باز هستند. ريشه گياهان توليد شده در محيط درون شيشه اي آسيب پذير است و ريشه هاي موئين كم يا وجود ندارد. در انتقال گياهان از محيط درون شيشه اي به خارج از شيشه رعايت نكات زير حائز اهميت است:

1-   جلوگيري از ايجاد آلودگي توسط قارچها و باكتريها. چون آگار (عامل ژله اي شدن) محيط مناسبي براي رشد قارچها و باكتريهاست، بنابراين بايد ژلهاي چسبيده به گياهچه با آب ولرم كاملا حذف شود.

2-   خاك مورد استفاده براي گياه بايد توسط بخار آب يا ساير روشها استريل شود.

3-   چون گياهان توليد شده در محيط درون شيشه اي ضعيف هستند، بايد بلافاصله پس از انتقال گياه به خاك كليه عوامل بيماريزا و حشرات از بين برده شوند.

4-   خاك مورد استفاده بايد الك شود تا به ريشه گياهان صدمه وارد نشود.

5-   گياهان منتقل شده به خاك براي چند روز اول در محيطي با شدت نور كم (سايه) و رطوبت نسبي بالا قرار داده شوند و به تدريج رطوبت نسبي محيط كاهش يابد.

6-   براي حفظ رطوبت نسبي بالا از مه پاش استفاده شود.

7-   در چند روز اول انتقال، روي هرگلدان يك حباب پلاستيكي قرار داده شود و با ايجاد سوراخ به تدريج گياه به شرايط رطوبت كم سازگار مي شود.

8-   تهويه محل قرار دادن گياه بايد مناسب باشد.

 

5- سفارش محصول و ليست قيمت:

با عنايت به اين موضوع كه محصولات مورد درخواست مي بايست مراحل آزمايشي و آماده سازي خود را طي نمايند و همچنين مدت استفاده آنها محدود مي باشد زمان تحويل از دريافت پيش پرداخت بمدت 2 ماه مي باشد.

جهت آگاهی از قیمت محصول با پارک زیست فناوری خلیج فارس تماس حاصل فرمائید.